Ceny po změně daně z nabytí

25.08.2016

Asi jste ze všech koutů zaznamenali, že daň z nabytí bude brzy (pravděpodobně od listopadu) nově platit kupující. Změna prošla jak senátem, tak ji i podepsal pan prezident. Hodně prodávajících si nyní řekne, že počká na změnu a ušetří 4%, které odvede státu až kupující. Setkávám se s názorem že "se to vyplatí", protože tu daň si zaplatí kupující. Představa kdy jako prodávající budu inzerovat nemovitost za stejnou cenu jako nyní je však úplně mylná. Je třeba si uvědomit, že kupující mají jen jeden balík peněz a ten není nafukovací.

Co na to banky?

Úzce s tím souvisí i regulace ze strany národní banky a s tím spojené změny v poskytování hypotečních úvěrů. Málo lidí zatím ví, že od října 2016 bude banka poskytovat jen 95% odhadní ceny nemovitosti a od března 2017 dokonce 90%. Záměrně píšu odhadní ceny, protože v současné době nafouknutých cen je nezřídka problém s odhadem ceny nemovitosti. Kupující je ochotný za danou cenu koupit, ale banka nevidí v nemovitosti hodnotu a kupující, který nemá dostatek hotovosti na kupní cenu jednoduše nedosáhne.


Mladí nemají hotovost

V této situaci bude hotovost klíčová. Dosud jste peníze k dispozici potřebovali jen na začátku při rezervaci. Samozřejmě se to dalo vyřešit, spotřebním, nebo nějakým jiným úvěrem, ale stálo to nějakou korunu. Nově bude kupující potřebovat peníze i na zaplacení daně z nabytí. Ze zkušeností z mojí praxe a praxe kolegů nyní víme, že díky nízkým úrokům se spousta lidí rozhodlo koupit vlastní bydlení, protože se jim nechce platit nájem. Hodně z nich jsou mladí lidé po škole, nebo čerstvě pracující. Tito lidé většinou nemají hotovost, na rezervaci si půjčují po známých, nebo řeší úvěrem. Teď jim (a nejen jim) k tomu přibude daňová povinnost. Z toho plyne že pravděpodobně se ceny nemovitostí lehce sníží.