Je Bezrealitka konkurence nebo ne?

31.01.2018

Je pravdou, že servery pro přímý prodej vlastníky zabírají část trhu, proti tomu se nedá diskutovat. Využívají ji lidé, kteří si o sobě myslí, že celý proces zvládnou lépe a že tím ušetří peníze. Že dokážou práci udělat stejně kvalitně jako někdo kdo se jí věnuje na plný úvazek neustále se v ní vzdělává a sbírá zkušenosti. Proto beru tyto servery spíš jako možnou volbu klientů, než jako konkurenci. Chci ušetřit a riskovat zisk a svůj majetek nebo chci klidně spát a zvýšit šanci většího zisku. Chci ořezat náklady nebo zvýšit zisk. Mám k tomu 3 důvody.

Bezrealitka toho teď umí hodně. 

Z těch technických věcí to znamená internetovou propagaci, umí dodat plachtu doporučit právní servis, ale to je všechno. Ostatní si člověk musí udělat sám podle svého nejlepšího uvážení, svých dovedností, zkušeností a hlavně na svou odpovědnost. Tyto servery neumí dát zkušenost, to že makléř obchoduje ročně desítky nemovitostí. To se prostě předat nedá. Dají se dodat různé typy, rady ale to je všechno a z mé zkušenosti vím že lidi ty věci buď vůbec nepřečtou a nebo nedomyslí veškeré důsledky, které jejich činy pak můžou mít. Nedodá správné vyhodnocení konkrétní situace například při prohlídce, kdy se hodí vyjednávat a kdy kupujícího už ztrácím.

2. Věcí, kterou dodat neumí je pořádný marketing. Jsou dodány 2 marketingové nástroje, což znamená plachtu a internetovou prezentaci na jejich serveru. Můj marketingový plán v současnosti má 37 položek. To znamená že umím efektivně využít až 37 různých nástrojů, jak zvýšit cenu nemovitosti a zajistit majiteli pěkné peníze.

Poslední důvod je ten, že existuje velká skupina lidí, kteří prostě nechtějí riskovat svůj majetek v hodnotě milionů korun na serveru, který v zásadě nedává žádnou záruku a jednoduše budou nakupovat, nebo prodávat u někoho komu věří. Kdo má historii, zobchodoval spoustu nemovitostí, má reference a je zde navíc větší pravděpodobnost, že utrží mnohem více.

 Chci ořezat náklady nebo zvýšit zisk. 

Jeden příklad za všechny

Nedávno jsem byl na schůzce s jednou paní ohledně prodeje bytu po její mamince vysvětlil jsem jí celou mojí službu a popovídali jsme si i o ceně. Moje služba se jí líbila a domluvili jsme se, že si to promysli (protože jsou to prostě peníze které by vynaložila). Po čase jsem zjistil, že si nemovitost prodává sama. Zavolal jsem a opět nabídl svoje služby a respektoval rozhodnutí prodávat si sama.

Asi před měsícem jsem s ním mluvil znovu a ptal se jak to dopadlo. Ona mi sdělila, že to stále ještě není uzavřené, že s právničkou kterou si najala není spokojená. Že peníze leží stále v úschově už tři čtvrtě roku a že situace dokonce dospěla do té míry, že si najala jinou právničku a žaluje tu první. V souvislosti s tím mi sdělila že náklad na první právničku byl 50.000,- a nyní do toho vstupují ještě soudní výlohy a náklad na druhou právní službu. Když mi to spočítala, tak jsme se dostali na částku blížící se 80 tisícům.

Dopadne to dobře

Samozřejmě netvrdím že to nedopadne dobře, nebo že podobný případ bychom nenašli mezi nekvalitními makléři. Ale když to shrnu tak tři čtvrtě roku má nervy a starosti s prodejem. S penězi se nedá nijak disponovat s bytem také ne a stále to není uzavřené. Moje nabídka v tomto konkrétním případě a cena za mé služby byla 100.000,-Kč. Paní by to měla do čtyř měsíců vyřízené, bez starostí a mohla chodit spát s čistou hlavou.

Nikoho moji službu využít nenutím a je na rozhodnutí každého, jakou cestu si zvolí. Jestli se rozhodne pro mne tak budu rád a udělám maximum pro jeho spokojenost. Jestli pro bez realitku tak budu držet palce, bude to potřeba.