Je "bezrealitka" naší konkurencí?

31.01.2018

Je bez diskuze, že tzv. "bezrealitní" servery umožňující přímý prodej nemovitostí vlastníky dnes zabírají podstatnou část trhu. Tito vlastníci věří, že celý proces zvládnou stejně nebo ještě dokonce lépe než profesionál, který se práci věnuje na plný úvazek, a že tedy není jediný důvod neušetřit peníze. Logicky to většinou není dobrá volba. No považte - máte za cíl ušetřit, zato ale riskovat celý zisk, nebo klidně spát a maximálně svůj možný zisk navýšit?

Proto beru tyto servery spíš jako možnou volbu klientů, než jako konkurenci. Ovšem, kromě možnosti ušetřit toho "bezrealitky" existují i další 3 důvody, proč lidé k tomuto řešení sahají. "bezrealitky" toho teď totiž umí hodně:

 1. Technické zázemí a tipy
  Nabízejí online propagaci, zajistí Vám plachtu s oznámením o prodeji k vyvěšení a doporučí Vám právní servis. Vše si ale musí nastavit klient sám dle svého nejlepšího uvážení a zkušeností, a musí si udělat i všechno ostatní okolo. Je tedy jako laik zodpovědný za proces, který obvykle řeší profesionální makléř, který ročně zobchoduje hned desítky nemovitostí! Obávám se, že tyto zkušenosti a know-how se prostě pomocí jednoduché platformy a pár tipů předat nedají, a uplatnit už vůbec ne. Navíc, málokdo si na webech přečte vše, tudíž může být množství informací, se kterými lidé operují, ještě nižší.
  Jako příklad, v jakém bodě prodejního procesu se to může pokazit a jak mě napadá toto: majitel-laik nemusí správně vyhodnotit situaci při prohlídce, tudíž si například nedokáže vyjednat vyšší cenu, anebo neodhadne, kdy už kupujícího vlastně ztrácí...
 2. Marketingové nástroje
  Tady však většina takových webů pokulhává - poskytují již zmíněnou propagaci na webu, a plachtu s oznámením o prodeji. To jsou pouze 2 marketingové nástroje z mnoha. Většinu tedy nebudete moci využít. Naopak realitní makléř využije nástrojů - cíleně - více. Já efektivně využívám hned 37 různých propagačních nástrojů, které mi účinně pomáhají zvýšit prodejní cenu nemovitosti. Majiteli tak zajistím pěkné peníze. Více zde.
 3. Příslib skvělých výsledků
  Ano, celou podstatou toho, proč jsou takové weby oblíbené je, že slibují úžasné výsledky za minimum úsilí a peněz. Je tomu tak ale v životě vůbec někdy? Život nám totiž málokdy nabídne skvělou příležitost zdarma či bez práce. Pokud tedy nechcete riskovat svůj majetek v hodnotě milionů korun tím, že jej nabídnete bez záruky na jakémsi webu, je to Vaše volba. Naštěstí spousta lidí svěří svůj majetek raději někomu, komu věří. Tedy někomu, kdo má dalekosáhlé zkušenosti a skvělé reference. Jistě také věříte, že takto bude šance na úspěch mnohonásobně vyšší. Vyplatí se to. Budete sice muset něco investovat, ovšem můžete také mnohem více utržit. A takto to v životě chodí.

 Jaká je Vaše hlavní motivace? Chcete ušetřit nebo získat? Jde jenom jedno z toho... 

Jeden příklad za všechny

S klientkou jsme prodávali byt po její mamince. Vše jsme probrali, včetně mé odměny za prodej. Nabídka mých služeb i mé zkušenosti se jí zamlouvaly, a vzala si několik dní na rozmyšlenou.

Později jsem však zjistil, že nemovitost inzeruje a prodává sama. Pro jistotu jsem zavolal a znovu nabídl své služby, s díky odmítla, což jsem respektoval. 

Asi před měsícem jsem s ním mluvil znovu, a ptal se, jak to dopadlo. Paní byla docela nešťastná. Prodej po několik měsících stále nebyl uzavřen, navíc nebyla spokojena s právničkou, kterou si najala. Její peníze v té době totiž ležely v úschově už tři čtvrtě roku, a tak si paní musela najmout ještě jinou právničku, a společně žalují tu první... a že situace dokonce dospěla do té míry, že si najala jinou právničku a žaluje tu první. 

Zkrátka - první právní poradenství stálo 50 000 Kč, a spolu s druhou právničkou tedy paní zaplatila navrch 80 000 Kč. A to už je pořádná ztráta. Moje nabídka by v tomto konkrétním případě byla 100.000,-Kč, paní by to měla do čtyř měsíců vyřízené, byla by v klidu a mohla chodit spát s čistou hlavou. A peníze by měla okamžitě...

Může to samozřejmě dopadnut dobře

Samozřejmě netvrdím, že prodej nemovitosti touto cestou nemůže dopadnout dobře, nebo že podobný případ bychom nenašli i u práce nekvalitních makléřů. Ale stejně - minimálně 3/4 roku budete mít stres a starosti s prodejem. S penězi se v té chvíli nijak disponovat nedá, s bytem také ne, a vleče se to. 

Nikoho moji službu využít nenutím, a je na rozhodnutí každého, jakou cestu si zvolí. Jestli se rozhodne pro mne,  udělám maximum pro Vaši spokojenost. Jestli pro "bezrealitku", tak budu držet palce - obávám se, že to bude to potřeba.