Chalupy podruhé

26.06.2018

Chcete strávit letošní léto ve vlastním? Pak je nejvyšší čas! 


Pokud hledáte tu správnou chatu nebo chalupu, podívejte se sem - najdete tam zhruba 400 rekreačních nemovitostí na prodej.

Vybrali jste si? Než se vydáte na prohlídku, doporučuji se zaměřit na pár důležitých bodů:

  • Chalupa se kupuje za hotové

Drtivá většina klientů kupuje chalupy v hotovosti. Pokud však chcete koupi financovat hypotéčním úvěrem, pak banky požadují, aby měl daný objekt alespoň evidenční číslo. Stavební spořitelny mají zase podmínku, že objekt musí být zapsán na katastru nemovitostí k trvalému bydlení. Tím se ale prostor pro výběr nemovitostí snižuje, spousta rekreačních objektů alespoň jednu z těchto podmínek nesplňuje. Před výběrem správné rekreační nemovitosti je tak třeba dobře ověřit, zda vám budou stačit vlastní prostředky, či zda nemovitost splňuje všechny podmínky pro uhrazení hypotečním úvěrem.

  • Pestré cenové rozpětí

Ceny, za které se objekty prodávají, jsou velmi různorodé. Snadno narazíte na nádherné roubenky či chalupy o velikosti rodinného domu s vlastním wellness, schované uprostřed nádherné přírody...  většina z nás si dovede představit, že zde stráví nejen léto, ale klidně každý víkend. Takové objekty se ale často prodávají i za několik milionů korun. Pokud hledáte něco skromnějšího a nemáte takové nároky, nejlevnější chaty se dají pořídit za méně než 200 000 Kč. Pozor ovšem, u takových chat je však většinou třeba počítat s investicí do rekonstrukce.

  • Pozor na technický stav!

Chalupy jsou často starší domy s alespoň některými technickými nedostatky. A zdaleka nemusí jít o předem rozpoznatelné závady, které odhalíte na první či druhý pohled.
Pozor si dejte především na stav dřevěných konstrukcí krovů, stav trámů, přítomnost vzlínající vlhkosti a stav izolace. U starších objektů je proto na místě zajistit si technickou prohlídku, která případné nedostatky profesionálně odhalí včas. Zda si pak bude nový majitel řešit rekonstrukci a opravu nalezených závad sám, anebo to nechá na odbornících, je už čistě na něm.

  • Chalupy k výdělku

Někteří podnikavci také zvažují koupi apartmánů či rovnou celého objektu, a jejich následné využití pro krátkodobé pronájmy, například přes Airbnb. Často se jedná např. o chaty v horách. Takové podnikání sice může být výhodné, ale má svá pravidla a specifika. Od nutnosti zajistit hostům servis, přes nutnost zřídit si živnostenské oprávnění až po časovou investici, který je nezbytné každému novému podnikání věnovat.
Jednodušší alternativou k tomuto typu podnikání mohou být komplexy nemovitostí, kde rovnou funguje správcovská firma, která se o tyto věci postará za Vás. Ale o tom zase někdy příště :)!


Ať už se rozhodnete pro jakékoli řešení, neváhejte se na mě obrátit. Společně pro Vás najdeme tu ideální rekreační nemovitost!

Láďa Jandáček