Nedostatek bytů v Praze

05.10.2016

Každý, kdo chce v současné době koupit byt, zcela určitě narazí na dva problémy. Buďto bude mít problém si vybrat ten pravý byt v požadovaném cenovém rozmezí. No a když už si vybere, pravděpodobně se nedostane ani na prohlídku. Proč je bytů nyní tak málo?

Důvody jsou v zásadě jen dva, a navíc spolu úzce souvisí. 

Jednak byly ceny nemovitostí na konci roku 2014 nízké. Právě končila krize, a bylo tedy mnohem více nabídek než zájemců. Každý se totiž bál vzít si úvěr, a držel si raději svoji hotovost pěkně doma v matraci.

Druhým a stále aktuálním aspektem je snižování úrokových sazeb hypoték. Jako makléř jsem na tomto poli zaznamenal oživení v listopadu a prosinci 2014. Konec roku, a zvláště pak prosinec, bývá v prodeji nemovitostí okurkovou sezónou. O to více nás překvapil hlad po koupi například panelákových bytů. Intervence ČNB je zde stále cítit, a vzít si hypotéku tedy znamená přijít k levným penízům.

Není otázkou jestli se byt prodá, ale za kolik!

Z těchto důvodů se tedy stojí na byty pomyslné fronty. Zvláště na ty s dobře připravenou propagací a dobře stanovenou cenou si pak brousí zuby desítky poptávajících. Tudíž, každý majitel dnes s trochou rozumu a citu dokáže svůj byt bez problému prodat. Otázkou ovšem zůstává, zda svůj byt prodá za nejlepších možných podmínek, a zda využije plný potenciál doby.

Pokud si chcete otestovat, zda jste připraveni na prodej svého bytu, klikněte níže:

Ladislav Jandáček