V Praze je nedostatek bytů

05.10.2016

Každý kdo chce v současné době koupit byt většinou narazí na dva problémy. 1) bude mít problém si vybrat ten pravý v budgetu který si stanovil dopředu a za 2) když už si vybere pravděpodobně se nedostane ani na prohlídku. Co s tím?

Proč jich je tak málo?

Důvody jsou v zásadě jen dva, které spolu souvisí. Tím prvním byly ceny nemovitostí na konci roku 2014. Toto období bylo na konci tzv "krize", kdy byl přetlak nabídek ale jen málo kupujících. Každý se bál vzít úvěr a držel si bezpečnostní hotovost pěkně doma v matraci.

Tím druhým a důležitým aspektem bylo (a stále ještě je) snížování úrokových sazeb u hypoték. Jako makléř jsem zaznamenal oživení v listopadu a prosinci 2014. Konec roku a zvláště pak prosinec bývá, co se prodeje nemovitostí týká, okurkovou sezónou. O to více nás překvapil hlad po koupi zvláště panelákových bytů. Intervence ČNB je zde stále cítit a vzít si hypotéku znamená levné peníze. 

Není otázkou jestli se prodá, ale za kolik.

Proto se stojí fronty na byty a není vyjímkou, že na jeden byt s dobrou přípravou připadnou až desítky poptávajících. Tudíž každý majitel s trochou rozumu dokáže svůj byt prodat. Otázkou je jestli to opravdu prodá za co nejlepších podmínek a využije plný potenciál doby.

Pokud si chcete otestovat zda jste přiipraveni na prodej svého bytu klikněte níže...

Ladislav Jandáček