Chalupářská sezona začíná

20.04.2018

Duben je v realitách měsícem chalup. S příchodem jara zájem o koupi rekreačních objektů každoročně stoupá, a kulminuje před příchodem léta. Přichází tedy ideální doba na vyklizení staré chalupy a přípravu na její prodej. 

Jak ale ukazují prodejní statistiky RE/MAX, obliba chat či chalup strmě vzrůstá několik posledních let a spolu s tím rostou také ceny těchto nemovitostí. Průměrná cena chalupy se od roku 2014 zvýšila o pětinu, tedy na více než jeden milion korun českých za objekt.

Lidé chtějí odpočívat

Nejvíce chat a chalup se prodá ve Středočeském, Ústeckém a Jihočeském kraji. Naopak nejméně se prodávají chalupy na Zlínsku nebo v Olomouckém kraji. Toto platí dlouhodobě. Co se naopak mění dynamicky, jsou požadavky kupujících. Převažuje poptávka po koupi objektu po rekonstrukci. Přirozeně - lidé dnes hledají rekreaci a ne další povinnosti s úpravou nemovitosti, na rozdíl od minulých generací, které si rády chalupu postupně sami opravovali a rekonstruovali. Dnešní utahaní lidé chtějí houbařit, koupat se, jezdit na kole a chodit na procházky. Prostě rekreovat! 

A S rekreací souvisí i komfort, který by objekt měl splňovat. Komfort je pro dnešního kupujícího prioritou. Zájem je tedy i o chalupy, které jsou příjemně a stylově zařízeny, a často se prodávají o s vnitřním vybavením. 

Je tedy jasné, že u prodeje chalup určených k rekonstrukci pak musí tuto věc odrážet i prodejní cena.

Cenu určuje i lokalita 

Opět mi dovolte srovnání s minulou generací. Dnes už totiž tolik nezáleží na tom, kolik soukromí chalupa a pozemek nabízí. Tedy to, zda stojí na samotě či polosamotě, je pro výběr méně důležité, než jestli je v blízkosti lesa nebo vodní plochy. Stejně důležitým faktorem je její vzdálenost od bydliště kupujícího. Málokdo je přirozeně ochotný strávit na cestě za rekreací více než hodinu. Výjimkou jsou v tomto ohledu např. apartmány na horách. 

Někteří klienti zase hledají možnost odjet z města, a proto kupují chalupu, kde si mohou děti pobíhat po okolí. Jiní, sportovněji založení lidé, zase hledají možnost vlastní realizace v této oblasti. Další skupina lidí hledá místo, kde si mohou pěstovat vlastní zeleninu a ovoce.

Pokud tedy uvažujete o prodeji své chalupy, přišel ideální čas. Rád Vám pomohu s přípravou, nastavením správné prodejní ceny i dalšími kroky.

Váš certifikovaný realitní makléř dle ISO 17024

Ladislav Jandáček