Co je to Tržní analýza prodejní ceny nemovitosti?

12.12.2019

O úspěchu prodeje vždy rozhoduje správná prodejní cena. Příliš vysoká cena a tedy "přepálený" začátek totiž může vést k dlouhému a nákladnému proces prodeje, kdy s přibývajícím časem zároveň narůstá tlak potencionálních zájemců na slevu. Taková sleva (a tedy ztráta) pak často může být vysoká, oproti tomu, když cenu správně nastavíme hned na začátku - vše proběhne rychle, hladce a bez zbytečného slevování.

Srovnávací tržní analýza, zkráceně STA, je způsob ocenění nemovitosti za použití tzv. komparativní (srovnávací / porovnávací) metody. Tuto metodu aplikují bankovní i soudní znalci při tvorbě svých posudků. Je ji však možné použít pouze na určité druhy nemovitostí, a pouze v určitých případech.

Pro co nejpřesnější odhad výše ceny, vůči které budeme tu naši srovnávat, se používá metoda přímého srovnání. Ke srovnání využívá vhodně zvolené, a tedy obdobné, reprezentanty nemovitostí. Obdobností se v tomto případě rozumí zejména typ nemovitosti, ale také její poloha, výměra plochy, její stavebně-technický stav, standard vybavení, ale třebas i datum, kdy prodejní transakce proběhla. Srovnáváme tedy již reálně prodané nemovitosti z databáze katastru nemovitostí spolu se současnými nabídkami na realitním trhu.

Abych to trochu "polidštil" - vezmete si konkrétní byt, zvážíte jeho výše vyjmenované parametry, a ty pak porovnáte s parametry podobných bytů.

Ovšem, pouhé porovnání s tím, co vidíme v aktuální nabídce realitních kanceláří, se dá považovat za odfláknutí. Přesto tuto chybu lidé často dělají. Jak již bylo jednou řečeno, musíte se podívat i na ceny již prodaných bytů!

Kromě toho je pak velkou výhodou, pokud můžete spolupracovat s profesionálním makléřem, který má zkušenosti v oboru, možnost a schopnost čerpat z více zdrojů zároveň, a především pak přehled o aktuálním dění na trhu. Znalost toho, jak se v tu konkrétní chvíli lidé na trhu s nemovitostmi (kupující) chovají, je nezbytná.

Zajímá Vás, jak vypadá výstup takového procesu? Napište mi, a já vám rád zašlu vzorovou analýzu. Nebo Vám, ještě lépe, rovnou vypracuji analýzu pro Váš byt či dům. A možná budete mile překvapeni - spousta lidí ani netuší, na jakých penězích vlastně sedí :)!