Koronavirus a nabídka bytů v Praze - jaké jsou aktuální trendy?

26.05.2020

V médiích se dočtete, že se počty uzavřených nájemních smluv opět zvyšují, a pronájmy jsou také levnější. Chcete vědět, jak pandemie ovlivnila nájmy v Praze, a jaká je aktuálně situace v jednotlivých částech? Pak čtěte dál.


K cenám nájemného ve městě, kde žijete, jistě nejste lhostejní. Ať už jste pronajímatel, nebo nájemník, potřebujete zkrátka vědět, jak se ceny pohybují. Nabízím Vám tedy svůj vhled, kdy vycházím ze statistiky mého dodavatele cenových map Valuo, který zpracoval statistiku a přehlednou tabulku vývoje počtu nabídek v jednotlivých částech Prahy.  

Graf č.1: Nárůst počtu nabídek bytů k pronájmu v jednotlivých částech Prahy během pandemie

Nárůst počtu nabídek jsme zaznamenali v celé Praze. Dobře je tento trend vidět na Praze 1 (červená linie v grafu), kde se v současnosti nabízí více než dvakrát tolik bytů, než tomu před zavedením epidemiologických opatření. Není proto překvapením, že ceny nájemného tak se stoupající konkurencí tak v celé Praze úměrně klesají.

Graf č.2:  Klesání cen nájemného V Praze v průběhu epidemiologických opatření 

To, že se pomalu dění v Praze vrací k normálu, je zřejmé. Nelze však očekávat, že se ceny nájemného budou vracet na původní hodnoty - a pronajímat byt tedy bude opět výhodnější - rychle a konzistentně. Alespoň dokud nebude Praha opět hojně navštěvována turisty, nebo se prázdné byty opět nazaplní lidmi, kteří se do Prahy stěhují za prací.