Jaký asi bude rok 2020 z pohledu trhu s nemovitostmi?

08.01.2020

Tento článek je založen na mém osobním odhadu, mých zkušenostech, článcích které jsem četl a zajímavých rozhovorech s mými kolegy. Zároveň zde uplatňuji to, jak vnímám chování kupujících a prodávajících v současné době. Není se tedy třeba bát složitých ekonomických analýz či odborných termínů - nejsou tu. Jen Vám chci prostě pomoci udělat si ucelený obrázek o tom, co se na trhu s nemovitostmi v současné době děje, a na co se můžeme připravit. Jako každý odhad i tento nabízí pouze určitou míru pravděpodobnosti, se kterou se věci skutečně stanou. Ovšem, pokud se během dalšího roku nedočkáme hned pěti apokalyps za sebou, vsadím se, že se správnost mého odhadu vyplní.

analýza
analýza


V okamžiku, kdy začínám psát tento článek již přemýšlím nad tím, jak zajímavé bude vrátit se k němu přesně za rok a zhodnotit, zda jsem měl pravdu.

Jak to bylo doposud

Protože se, co se nemovitostí týče, specializuji na oblast Prahy a Středočeského kraje, i v tomto článku budu podávat informace získané především z této oblasti. Co se těchto lokalit týče, již několikátým rokem čteme a slyšíme o tom že "ceny bytů jsou v Praze na vrcholu" či že "pokles cen nemovitostí musí brzy přijít". Já bych byl ovšem s podobnými tvrzeními opatrný. Zájem o byty totiž neklesá, pouze se mění chování kupujících. Zkrátka nekupují byt za každou cenu, a už vůbec ne za přemrštěnou. Část lidí se sice smířila s tím, že na vlastní bydlení v Praze nedosáhne - a shání proto byty za Prahou, či bydlí v nájmu. Zároveň je ale mezi lidmi stále dostatek peněz a chuť kupovat nemovitosti nezmizela. Co se tedy stalo je, že lidé "vystřízlivěli", zájemci o byty ještě o něco dříve, než prodávající.

Co se prodávajících týče, můžeme pozorovat dvě různorodé skupiny. Tou první jsou lidé, kteří jdou do prodeje s motem "Chci za to zkrátka co nejvíc, anebo to radši neprodám.". Nabídky bytů od těchto lidí bývají na portálech k vidění poměrně dlouho, a buďto dochází k postupnému zlevňování, anebo inzeráty zmizí bez úspěšného prodání nemovitosti. Příčina je vždycky stejná - cena neodpovídá stavu bytu či požadavkům současného trhu.

Na druhé straně vlastníci, kteří svůj majetek skutečně chtějí či z nějakého důvodu musejí prodat, nabízí byty za ceny v reálných možnostech kupujících. K prodeji či rezervaci dojde vždy nejpozději do 1 až 2 měsíců od vystavení nabídky.

Z toho můžeme odvodit pár pravidel. Zaprvé, svůj byt na 100 % prodáte výhodněji, než jste ho koupili. Zároveň velmi záleží na schopnostech a zkušenostech člověka, který Vám byt bude pomáhat prodat. A pokud budete požadovat příliš vysokou cenu, nemovitost na 100 % neprodáte, a pouze ztratíte čas a peníze, které jste na takový pokus zbytečně vyplýtvali.

A jak to bude v dalším roce?

Na základě mých zkušeností i objektivních informací bude ke zmíněnému "vystřízlivění" docházet i nadále. Tak jako doposud lidé nebudou kupovat předražené nemovitosti, zato budou preferovat byty za adekvátní cenu. Nebude to ale takto přímočaré. Pro úspěšný prodej bude nově potřeba lepší a sofistikovanější přístup. Vhodné bude využít kvalitní marketingové strategie, začínající například i dobře provedenou prezentací nabídky. Cena samotná bude stále častěji předmětem vyjednávání a dohody mezi stranami. Tudíž pro lidi, kteří se rozhodnou jít do prodeje na vlastní pěst bez pomoci profesionála, bude dosáhnout úspěšného prodeje mnohem složitější. Vidím to i na tom, že zájem o moji asistenci s prodejem bytu a především pak s vyjednáváním výhodné ceny, v poslední době stoupá.

Nájemní bydlení v roce 2020

Bohužel pro nájemníky, cena nájemního bydlení dle mého názoru poroste i v tomto roce. Protože je toto téma důležité pro mnoho lidí, a navíc i obsáhlé, věnuji mu samostatný článek. Naleznete ho zde.

Finance a hypotéky

Zatím to vypadá, že úrokové sazby prudce neporostou. Dle mého odhadu tedy budou víceméně stejně vysoké jako byly doposud. Vzhledem k tomu, že inflace se nyní pohybuje okolo 3 %, zakoupení nemovitosti s pomocí hypotéky je stále dobrý nápad.

Přijde v roce 2020 krize?

Myslím, že nás krize mine i letos, a ceny bytů v Praze a okolí tedy klesat nebudou. Zatím pro to nevidím žádný důvod. Za krizi bych považoval událost či vývoj, který by ceny nemovitostí vrátil na úroveň, kde byly na začátku roku 2015. Což se nestane... a ceny bytů naopak v dlouhodobém horizontu ještě porostou. Sám proto plánuji tento rok i v roce 2021 nakoupit další investiční nemovitosti.