Vývoj cen bytů a jejich počtu v nabídce v Praze na konci roku 2022

22.11.2022

Zajímá Vás jak se vyvíjí realitní trh v Praze na konci roku 2022? Pak jste tu správně a tento článek je právě pro Vás. Dočtete se zde, jak se vyvíjely ceny, počty bytů a domů v nabídce realitních makléřů a kolik se jich nakonec prodalo ze statistik katastrálního úřadu. Za tuto analýzu bych chtěl poděkovat firmě Valuo.cz, se kterou dlouhodobě spolupracuji. 

Počty prodaných bytů v Praze
Počty prodaných bytů v Praze


I přes to, co zde napíšu, může vyznít negativně, mám pro Vás i dobrou zprávu. To že se ceny snižují a doba inzerce prodlužuje neznamená, že svůj byt prodáte špatně, ale znamená to, že neprodáte na vrcholu grafu. Většina lidí pořídila bydlení v letech, kdy ceny nemovitostí byly mnohem nižší a proto i v této době prodají svůj byt nebo dům lépe než ho koupily. Jen je to potřeba udělat správně.

Realitní trh se před létem a během léta téměř zastavil. Stoupající úrokové sazby, přísnější pravidla bank, nejistota ve společnosti a válka na Ukrajině, to vše ukázalo červenou rozjetému vlaku. Já osobně jsem jako realitní makléř nezažil krize v roce 2008 a 2012, takže mám srovnání jen z vyprávění zkušenějších kolegů. Ti se ale shodují na tom, že obě tyto krize byly pozvolnější. To, co dříve trvalo rok, se nyní událo téměř přes noc. Najednou nikdo nevolal a nic nechtěl koupit. A to mělo dva efekty: 1. nárůst počtu bytů v nabídce během léta a 2. postupné snižování jejich ceny. 

Průměrná cena bytu v Praze, který není před rekonstrukcí se nyní pohybuje kolem 124.000,- m2. Nahoru průměr tlačí ceny cihlových bytů v centru a širším okolí. Naopak dolů jdou s cenou starší panelové domy. Ty se vrací cenově pod 100.000,-/m2 a nyní se pohybují mezi 80 - 95 tisíci za metr čtvereční a předpokládá se, že budou ještě klesat. Jak je vidět níže, počet bytů v nabídce realitních kanceláří je o 48% více, než tomu bylo před rokem a počet zlevněných bytů již v inzerci se téměř zdvojnásobil. 

Co to vše znamená pro někoho, kdo nyní potřebuje prodat byt? Nastavte si správnou prodejní cenu a snažte se prodat rychle. Čas nyní bude proti Vám. Čím déle bude byt na trhu, tím větší tlak na slevu budete pociťovat.

Ladislav Jandáček