5 rozhodnutí, které by jste měli udělat před koupí bytu

18.01.2017

Rozhodli jste se koupit byt pro své bydlení, ale nevíte kde začít? Existuje několik rozhodnutí, které by jste měli udělat ještě než se pustíte do hledání na trhu. Pokud si položíte správné otázky můžete si ušetřit hodně času, starostí a peněz.


1. Jak dlouho budete v bytě bydlet? Hledáte startovací byt, nebo v něm plánujete strávit půl života? Asi základní otázka, kterou by jste si měli položit. Od této odpovědi se budou odvíjet i odpovědi na ty následující otázky.

2. Jaký je váš rozpočet? Základem je mít přehled o svých stávajících výdajích. Dále je dobré projít scoringem u hypotečního makléře, aby jste věděli jakou hypotéku si budete moci dovolit. Nikdy nechoďte na hranu svých možností. Počítejete s pojištěním,  spořením a s finanční rezervou. V současnosti je třeba počítat s hotovostí na rezervaci a 4% na daň z nabytí nemovitosti pro stát. Nezapomeňte na měsíční poplatky spojené s bytem.

3. Jaké jsou vaše potřeby? Kolik budete potřebovat ložnic, jak velký sklep, kolik parkovacích míst? Jak velkou kuchyni s jídelnou? Máte radši kuchyni zvlášť nebo spojenou s obývacím pokojem? Terasa je krásnou ale nákladnou položkou při koupi. zvažte kolik času na ni budete trávit. Svým klientům doporučuji rozdělit si A4 na polovinu.  Na jednu napsat požadavky, u kterých kompromis nepřipadá v úvahu a na druhou ty u kterých lze slevit. 

Na jednu stranu si napište požadavky "přes které nejede vlak" a na druhou požadavky ze kterých lze ustoupit, udělat kompromis.

4. lokalita je základ. Kam budete chodit do práce, jaké školky a školy jsou v místě? Lékař, doprava, kroužky, zábava? Přemýšlejte do budoucna. Jak bude asi vypadat Váš život za 5 let. Jakou budete m,ít denní rutinu? Například pokud bydlíte v Praze vyplatí se bydlet na té straně řeky kde budete pracovat. Myslete na to kolik času strávíte dopravou do zaměstnání, s dětmi do školy nebo na kroužky. Usnadní Vám to poměrně výrazně život pokud bude vše v dosahu.

5. rekonstruovat nebo ne? Chcete přijít vybalit a bydlet nebo si chcete udělat domov podle sebe? Obojí má své výhody a nevýhody. Výhodou hotového je, že se nemusíte o nic starat, ale bude Vás to stát pravděpodobně více a kupujete si představu o vkusu někoho jiného. Byt před rekonstrukcí bude levnější a můžete si ho "vytvořit" podle svých představ. Na druhou stranu je třeba počítat se starostmi a penězi které se budou muset investovat.

6. šetřit nebo si vzít hypotéku? V současné době je výhodné si vzít hypotéku. Úrokové sazby lámou historická minima a díky tomu jsou to v současnosti "levné peníze". Na druhou stranu je průměrná doba hypotéky 20 let a při nejoblíbenější 5 leté fixaci se Vám úroková sazba změní 4x. Nikdo Vám nedokáže říci jaké úrokové sazby budou za 5 let. Na druhou stranu máte poměrně dlouhý závazek, který se každý měsíc připomene když odejdou peníze z účtu.

Po zvážení těchto otázek se můžete pustit do hledání vašeho nového domova a budete mít jasnější představu co hledáte. I tak je dobré je si na tuto (často trnitou) cestu vzít průvodce realitním trhem, nebo s ním alespoň svůj záměr zkonzultovat. Hodně štěstí

Ladislav Jandáček