5 důležitých rozhodnutí, které musíte udělat před koupí bytu

18.01.2017

Po zralé úvaze jste se rozhodli jít do vlastního, ale nevíte, kde vlastně začít? My to víme. Existuje několik rozhodnutí, která musíte udělat, ještě než se pustíte do hledání. Pokud si během toho položíte ty správné otázky, které rozebíráme v tomto článku, můžete si ušetřit hodně času, starostí a peněz.

Na jednu stranu papíru si napište požadavky "přes které nejede vlak", a na druhou požadavky, ze kterých lze ustoupit či zde lze udělat kompromis. 

  1. Jak dlouho budete v bytě bydlet? 
    Toto je nejdůležitější otázka, a dle odpovědi na ni se budou odvíjet i ty další. Hledáte tedy startovací byt, nebo v něm plánujete strávit půlku života? 
  2. Jaký je Váš rozpočet?
    Základem je mít přehled o svých stávajících výdajích. Dále je dobré projít scoringem u hypotečního makléře, aby jste věděli jakou hypotéku si budete moci dovolit. Nikdy nechoďte na hranu svých možností. Počítejete s pojištěním,  spořením a s finanční rezervou. V současnosti je třeba počítat s hotovostí na rezervaci a 4% na daň z nabytí nemovitosti pro stát. Nezapomeňte na měsíční poplatky spojené s bytem.
  3. Jaké jsou vaše potřeby?
    Kolik budete potřebovat ložnic, jak velký sklep, kolik parkovacích míst? Jak velkou kuchyni s jídelnou? Máte radši kuchyni zvlášť nebo spojenou s obývacím pokojem? Terasa je krásnou ale nákladnou položkou při koupi. zvažte kolik času na ni budete trávit. Svým klientům doporučuji rozdělit si A4 na polovinu.  Na jednu napsat požadavky, u kterých kompromis nepřipadá v úvahu a na druhou ty u kterých lze slevit. 
  4. Jaký je Váš životní styl a denní rutina?
    Například, pokud bydlíte v Praze, vyplatí se bydlet na té straně řeky, kde budete pracovat. Myslete na to, kolik času strávíte dopravou do zaměstnání, s dětmi na cestě do školy nebo na kroužky. Pokud budete mít vše v rozumném dosahu, velmi Vám to usnadní život.
  5. Kam plánujete chodit do práce, do jaké školky či školy chcete dát své děti?
    Promyslete, jak asi bude vypadat Váš život, resp. Vás a Vaší rodiny, za 5 let. Jakou budete mít denní rutinu? Plánujete více sportovat? Myslete na to!
  6. Chcete se vyhnout rekonstrukci, nebo si ji rádi uděláte?
    Chcete přijít, vybalit a bydlet, anebo si chcete udělat domov podle sebe? Obojí přináší výhody i nevýhody. Výhodou zakoupení "hotového" bytu určitě je, je, že se nemusíte o nic starat, ale zase si nejspíš připlatíte při nákupu. A kupujete si de facto byt dle vkusu někoho jiného. Byt před rekonstrukcí zase bude levnější, a můžete si ho "vytvořit" podle svých představ, ale na Vaši hlavu padnou starostmi se zařizováním a finanční investicí s tím spojenou. Co je pro Váš lepší už musíte vědět sami.
  7. Plánujete si částku našetřit, anebo půjdete do hypotéky?
    V současné době je výhodné zakoupit nemovitost na hypotéku. Je to proto, že úrokové sazby lámou historická minima, a jedná se tedy o poměrně "levné peníze". Na druhou stranu, průměrná doba splácení hypotéky je 20 let, a při nejoblíbenější pětileté fixaci se Vám úroková sazba změní až 4x. A nikdo Vám nedokáže říct, jaké úrokové sazby budou aktuální za 5 let. Na druhou stranu máte poměrně dlouhý závazek, který se každý měsíc připomene tak, že odejde pěkná sumička z Vašeho účtu. 

Po zvážení těchto otázek se můžete pustit do hledání nového domova. Měli byste mít nyní jasnější představu o tom, co hledáte. I tak je dobré je si na tuto (často trnitou) cestu vzít na pomoc průvodce realitním trhem, nebo s ním alespoň svůj záměr zkonzultovat. Ozvěte se mi.

Hodně štěstí

Ladislav Jandáček