Aktuální výhled na realitní trh po 1. 10. 2018

24.09.2018

Ceny nemovitostí v poslední době prošly mnoha změnami. Na vině je chystané zpřísnění podmínek poskytování hypotečních úvěrů. Jak nastalou situaci vnímá realitní makléř? A jak se v ní zorientovat bez nutnosti louskání složitých analýz, matoucích koeficientů či procent? To Vám jako profesionál v oboru napovím v tomto článku. 

Realita v realitách

Hlad po kvalitních zaměstnancích dává lidem přirozeně pocit větší jistoty, a to pak spolu se zájmem o vlastní ubytování způsobuje jediné - růst cen nemovitostí. Ceny tudíž od roku 2015 vystoupaly do svého historického maxima. Lidé toužící po vlastním bydlení se ochotně, ač s dobrou vírou, zadlužují na desítky let dopředu. Ohromné množství zapůjčených peněz pak proudí přímo do kapes majitelů bytů. A bytů je dnes málo, a proto se prodávají jedna radost a se skvělým ziskem.

Česká národní banka zchlazuje realitní trh

Jistě vás neminulo blížící se zpřísňování podmínek pro poskytování hypoték naplánované Českou národní bankou. Cíl je jasný - zchlazení realitního trhu. Nově proto budou zpřísněny parametry týkající se nejen samotné výše poskytnuté hypotéky, ale zpřísněno bude i posuzování bonity - schopnosti klienta hypotéku splácet. Současně dojde i ke zvýšení úrokových sazeb těchto úvěrů. Vše toto proběhne do konce roku ještě jednou. 

Co lze očekávat v letech 2018 a 2019?

Předpokládejme, že v tomto období nepřijde žádná krize - o jejímž nástupu se ovšem spekuluje v souvislosti s rokem 2020. Dle našeho odborného úsudku bude současný cenový trend přetrvávat až do konce tohoto roku. Tedy, nabídek bude stále přibývat, s čímž zároveň poroste konkurence mezi prodávajícími. S novým rokem však již přijde, zatím postupné, zchlazování trhu. To vždy vede ke snižování prodejních zisků. Dle exkluzivní informace od mého klienta pracujícího v bankovním sektoru banky očekávají, snížení prodejních cen nemovitostí (mimo velká města) až o 6 % - a to pouze během následujícího roku 2019.

Zde si ještě dovolím připojit poznámku - v roce 2020 začnou dobíhat pětileté fixace hypoték. Tím, že byly uzavřeny ještě před lety na samém počátku růstu cen, byly nemovitosti nakupovány s velmi nízkými, a z dnešního pohledu velmi výhodnými, úroky. A přesto, již v této době bylo pro rodiny často složité hypotéku splácet, a docházelo tedy k hrubému narušení rodinného rozpočtu. Nejen jako realitní makléř, ale především jako otec od rodiny bych se tedy nedivil, kdyby současným mladým rodinám poptávajících bydlení z podobného důvodu prostě "došel dech". Tuto situaci navíc dobře známe z roku 2008, kdy bylo vše navíc korunováno světovou finanční krizí, vedoucí k zastavení poptávek vedoucími ke strmému pádu cen nemovitostí.

Souhrn

Vysoké požadavky prodávajících na výši zisku při prodeji bytu, spolu s méně výhodnými sazbami hypoték a vůbec nemožnosti hypotéku, jako mladý člověk, získat, povede k pochopitelnému úbytku klientů poptávajících bydlení. Méně zájemců znamená více nabídek, než o které je reálně zájem. Člověk ani nemusí být ekonom, aby si domyslel, co se v následujících letech stane s prodejními cenami...

Ladislav Jandáček