Výhled na realitní trh po 1.10.2018

24.09.2018

Ceny nemovitostí v poslední době zaznamenaly mnoho změn. Na vině je chystané zpřísnění podmínek poskytování hypotečních úvěrů. Jak se v situaci zorientovat bez nutnosti louskání složitých analýz, matoucích koeficientů či procent, vám jako profesionál v oboru napovím v tomto článku. Jak tedy nastalou situaci vnímá realitní makléř?

Realita v realitách

Hlad po kvalitních zaměstnancích, který dává více lidem pocit jistoty zaměstnání spolu se zájmem o vlastní ubytování, nyní způsobuje jediné - růst cen nemovitostí. Ty od roku 2015 vystoupaly do historického maxima. Lidé toužící po vlastním bydlení se, ač s dobrou vírou, zadlužují na desítky let dopředu. Ohromné množství zapůjčených peněz pak proudí do kapes majitelů bytů. A bytů je dnes málo, a proto se prodávají jedna radost a se skvělým ziskem.

Česká národní banka zchlazuje realitní trh

Jistě vás neminulo blížící se zpřísňování poskytování hypoték naplánované Českou národní bankou. Cíl je jasný - zchlazení realitního trhu. Nově budou zpřísněny parametry týkající se nejen výše poskytnuté hypotéky, ale zasaženo bude i posuzování bonity, tedy schopnosti klienta hypotéku splácet. Navíc dojde i ke zvýšení úrokových sazeb těchto úvěrů. To by mělo do konce tohoto roku proběhnout ještě jednou. 

Co lze očekávat v letech 2018/2019

Předpokládejme, že v tomto období nepřijde žádná krize - o jejímž nástupu se ovšem spekuluje v souvislosti s rokem 2020. Dle našeho odborného úsudku bude současný cenový trend přetrvávat až do konce tohoto roku. Tedy, nabídek bude stále přibývat, s čímž zároveň poroste konkurence mezi prodávajícími. S novým rokem však již přijde, zatím postupné, zchlazování trhu. To vždy vede ke snižování prodejních zisků. Dle exkluzivní informace od mého klienta pracujícího v bankovním sektoru banky očekávají, snížení prodejních cen nemovitostí (mimo velká města) až 6 % - a to pouze během následujícího roku 2019.

Zde si ještě dovolím připojit poznámku - v roce 2020 začnou dobíhat 5leté fixace hypoték, které byly uzavřeny za účelem nákupu cen nemovitostí, které byly nakoupeny před lety a tedy na samém počátku růstu cen. Lidé tehdy nemovitosti kupovali za velmi nízké, a z dnešního pohledu velmi výhodné, úroky. A přesto bylo již v této době pro rodiny složité hypotéku splácet, a v mnoha rodinách došlo k hrubému narušení rodinného rozpočtu. Nejen jako realitní makléř, ale také jako otec od rodiny bych se tedy nedivil, kdyby současným mladým rodinám poptávajících bydlení z podobného důvodu prostě "došel dech". Tuto situaci známe dobře z roku 2008, kdy bylo vše navíc korunováno světovou finanční krizí, která vedla k zastavení poptávek a navazujícímu pádu cen nemovitostí.

Souhrn

Vysoké požadavky prodávajících na výši zisku při prodeji bytu, spolu s méně výhodnými sazbami hypoték a vůbec nemožnosti hypotéku, jako mladý člověk, získat, to vše povede k pochopitelnému úbytku klientů poptávajících bydlení. Méně zájemců znamená více nabídek, než o které je reálně zájem. Člověk ani nemusí být ekonom, aby si domyslel, co se v následujících letech stane s prodejními cenami. 

Ladislav Jandáček