Jak velkou hotovost potřebujete ke koupi nemovitosti?

06.04.2017

Od dubna došlo k výraznému omezení většiny hypoték. Zejména těch vyšších. Ty sice k dispozici stále jsou, ale za vyšší úrok než v minulosti, v některých případech i o 1 %. Navíc je množství prodaných hypoték omezeno, a banky je tedy mohou doslova "vyprodat". Co to znamená pro Vás?


Hypotéky jsou zkrátka méně dostupné. Centrální banka totiž stanovila tzv. "regulované pásmo", kdy vyšší hypotéky (80% až 90%) sice může banka poskytovat i nadále, ale nyní mohou tvořit pouze 15% z portfolia vydaných hypoték. Vždy v rámci jednoho čtvrtletí. V pásmu, o kterém mluvíme, můžeme počítat s úrokem z hypotéky vyšším (dle mých informací) až o 1% bod.

Nejen v oblasti, kdy jako realitní makléř působím - v Praze a okolí - tato omezení kladou na kupujícího poměrně vysoké nároky. Ještě složitější je to pak u starších neboli "second-handových" nemovitostí, kdy musí kupující počítat ještě se čtyřprocentní daní z nabytí nemovitosti. U novostaveb se daň z nabytí neplatí, ale ani zde není situace o mnoho růžovější - za metr čtvereční zase zaplatíte u nové nemovitosti více...

Protože čísla nelžou, pojďme si to ukázat na nich. Níže jsem připravil tabulku, která ukazuje, kolik hotovosti musíte mít, abyste dosáhli na zajímavější úroky mimo zmiňované regulované pásmo:

Jak tedy můžete vidět, hotovost, kterou musíte mít při ruce, je poměrně vysoká.