Jak zaručeně nedostat nejlepší cenu - nabídka jedné nemovitosti přes více RK 

07.04.2017

"Pošlu vám fotky, klidně si to nabízejte, ale provizi vám neplatím!" Tato věta a jí podobné zaznívají velmi často z úst majitelů volajících realitnímu makléři. Kam taková praxe vždy jednoznačně vede je předmětem tohoto článku.

Majitelé často věří, že zadáním zakázky více realitním kancelářím proces prodeje urychlí, navíc doufají, že se třebas některé z těch mnoha podaří vyjednat lepší cenu. Zato kolik si každá kancelář bude brát na provizi a další faktory už moc neřeší.

Co se ale děje ve skutečnosti?

  1. Vytvoří se konkurenční prostředí mezi makléři. Ti se budou nemovitost snažit prodat co nejrychleji, i za cenu nižší ceny. Je jen otázkou krátkého času, kdy se v rámci slevového boje dostanou na hranici svých možností. Na koho si myslíte, že budou tlačit, aby přistoupil na méně výhodné podmínky? Na kupujícího ne. Nemáte tedy žádnou představu o skutečné prodejní ceně, v horším případě přijdete tedy o peníze, které by za jiných okolností bezpečně přiletěly do Vaší kapsy.A to i kdyby byl o nemovitost enormní zájem. 
  2. Makléř je podnikatel, a jako takový musí bedlivě zvážit rizika investic, a to i ta časová. Pokud je tedy pravděpodobnost, že nemovitost neprodá právě on, vysoká, jaké prostředky a čas bude do prodeje investovat? Žádné anebo velmi nízké. Tudíž, makléř, který na takovou nabídku přistoupí, sází pouze na statistiku a množství nabízených nemovitostí, prodeji se nad rámec absolutní nutnosti nevěnuje. To nechcete.
  3. Prezentace nemovitosti vlaje na netu jako "vietnamské tepláky ve větru". Prezentace se díky konkurenčnímu boji záhy začne v očích zájemců rozcházet v důležitých faktech o nemovitosti. Takovou nekonzistentní nabídku pak zájemci logicky začnou přehlížet, případně zvýší svůj tlak na vývoj ceny. Obrázek někdy ilustruje lépe než tisíc slov, mrkněte tedy na tyto:

A nyní si prosím zkuste odpovědět v roli kupujícího na následující otázky:

  • kolik mě to vlastně bude stát? (vidíme 3 různé ceny)
  • z jaké částky budu platit daň z nabytí? 
  • jak je to vlastně velké?
  • jak je to s tou energetickou náročností?
  • a kolik má ten barák vlastně pater? 

Podobných inzerátu najdete na internetu jistě víc, toto je jen jeden příklad za všechny. Dává Vám ještě stále takový přístup smysl? Klidně mi napište svůj názor.