Jak mít náklady na energie pod kontrolou

04.11.2016

Kontrola nákladů na bydlení je téma aktuální v každé době. Komu by se chtělo platit víc, když nemusí? Navíc, trendem současné doby je mít pod kontrolou své náklady nejen na bydlení ale veškeré životní náklady, které ulehčují naší peněžence. V dnešním krátkém článku si rozebereme náklady na položky, které jsou často těmi klíčovými v rodinném rozpočtu. 

Nebudeme se zabývat hypotékami, pojištěními a investicemi. To je samostatná disciplína a na to se specializují kolegové které mohu doporučit. Nechci tu ani řešit, jak snižovat, tomu se věnuje spousta jiných článků. Dnes se chci bavit zvláště o nákladech na plyn, vodu a elektřinu a jak mít přehled nad jejich spotřebou. 

Hlavním důvodem, proč mít tyto náklady pod kontrolou je, že Vás po vyúčtování záloh nepřekvapí nepříjemný nedoplatek.

Jednou z možností, jak si udělat o svých financích dobrý přehled, je používat tabulky v Excelu. Je to životem osvědčený a funkční způsob, který navíc alespoň do určité úrovně zvládne každý sám doma. Hlavním limitem této varianty je však naše lidská lenost a zapomnětlivost. Musíte si totiž vzpomenout, že máte zasednout k PC, dojít ke stoupačkám a podívat se atd. Nezřídka se mně samotnému stalo, že rozmezí mezi zapsáním údajů při jednotlivých odečtech byl třebas rok. Tedy, nedá se říct, že bych to měl úplně pod kontrolou :)...

Dnešní chytré telefony naštěstí nabízí spoustu schůdnějších a pohotovějších možností. Jednou z nich je i aplikace s příhodným názvem "Domácí odečty jednoduše". Najdete ji pohodlně na zde na Google play. Výhodou je, že se Vám tato aplikace sama připomene vždy, když je třeba čísla odečíst, navíc máte vše vždy při ruce v telefonu. A je zdarma. Takže, kdykoli půjdete na záchod s mobilem (a děláme to všichni, a kdo říká že ne, ten tuplem :D), můžete si rovnou vyfotit měřák na vodu, plyn - a hotovo. Apka pak samozřejmě nabízí i přehledné statistiky a uvádí náklady. Bez toho by totiž neměla úplně smysl. Jen tak můžete zjistit, že máte ve dvou spotřebu vody jako pětičlená členná rodina, a můžete včas zareagovat. Třeba tak, že partnerce po půl hodině sprchování vypnete teplou vodu. Rozhodně Vás k tomu ale nenavádím :D.

Hodně štěstí při kontrole nákladů na energie (a dvojnásob štěstí, pokud jí tu teplou fakt vypnete).

Ladislav Jandáček