Náklady na energie pod kontrolou

04.11.2016

Kontrola nákladů na bydlení je snad v každé době zajímavé téma. Nikomu se nechce platit víc než musí a trend současné doby je mít pod kontrolou své náklady nejen na bydlení ale veškeré náklady které ulehčují naší peněžence. V dnešním krátkém článku se budu soustředit na náklady za média, která jsou často klíčovou položkou v rodinném rozpočtu. 

Nebudeme se zabývat hypotékami, pojištěními a investicemi. To je samostatná disciplína a na to se specializují kolegové které mohu doporučit. Nechci tu ani řešit, jak snižovat, tomu se věnuje spousta jiných článků. Dnes se chci bavit zvláště o nákladech na plyn, vodu a elektřinu a jak mít přehled nad jejich spotřebou. 

Ten Hlavní důvod proč to mít pod kontrolou je to, aby nás nepřekvapil nepříjemný nedoplatek po vyúčtování záloh.

 (Neznám nikoho komu to nevadilo : ) )

Jedna varianta je používat excelovské tabulky. To je osvědčený a funkční způsob, který zvládne každý kdo dokáže pustit počítač a zapnout excel. Tedy nevyžaduje to žádnou odbornou znalost. Hlavním limitem této varianty je lidská lenost a zapomětlivost. Vyžaduje to si vzpomenout, zapnout PC, dojít ke stoupačkám atd. Nezřídka se mi stalo, že rozmezí mezi jednotlivými odečty v mém bytě byl rok. Tedy nedá se říci, že bych to měl úplně pod kontrolou :)

Dnešní chytré telefony nabízí naštěstí spoustu možností a jednou z těchto možností je naštěstí pro nás zapomětlivé i apka která se jmenuje "Domácí odečty jednoduše" najdete ji na zde na Google play. Výhodou je že se sama připomene když je třeba odečíst, vše máte při ruce v telefonu a je zdarma. Takže kdykoli půjdete na záchod s mobilem (a děláme to všichni) můžete vyfotit měřák na vodu, plyn a hotovo. Apka nabízí samozřejmě přehledné statistiky a náklad. Bez toho by neměla smysl. Díky tomu můžete zjistit že máte spotřebu vody jako 5 ti členná rodina i když jste v domácnosti dva a včas zareagovat. (třeba tím že partnerce po půl hodině sprchování vypnete teplou vodu ---- samozřejmě nikoho nenavádím :) )

Hodně štěstí při kontrole nákladů na energie.

Ladislav Jandáček