Jak na prohlídky bytu v době koronavirové?

06.04.2020

Jak pronajmout svůj byt a minimalizovat riziko, že se od někoho nakazí? Níže v článku najdete, jak to dělám já, a doufám, že Vám mé tipy pomůžou, zvláště pokud byt pronajímáte svépomocí. 

Myslím, že neexistuje člověk, kterého by současná situace nijak neovlivnila. Někteří jsou  kupříkladu právem nešťastní, že nemohou pracovat (například majitelé restaurací atp.), jiní lidé jsou naopak spokojeni, protože pracovat nemusí (viz Český konzulát v Bruselu - potřebujeme klientce ověřit podpis na plnou moc a mají zavřeno :/). No a jistě se najdou i lidé a podniky, kterým se teď naopak velmi daří (oblasti jako IT, marketing, ...). 

Z pohledu realitního trhu v Praze a okolí se současná situace velmi negativně projevila na krátkodobých pronájmech. Ze dne na den se tento segment zcela vytratil, a majitelé těchto bytů se totiž okamžitě přeorientovali na "dlouhodobé" pronájmy. Tím se najednou na trhu objevilo nezvykle velké množství volných bytů. Podle statistiky z Valuo.cz (zde), kupříkladu jen na Praze 1 stoupl počet nabídek nájmů o 60 %!

Nicméně, nejen tito majitelé bytů narazili na jeden problém. Jak realizovat prohlídky, a zároveň neohrozit sebe nebo zájemce nákazou? Neodpustím si říct, že majitelé bytů, kteří spolupracují se mnou jsou v klidu, protože to dělám za ně, a navíc docela fikaně - zájemci o byt nikam nemusí cestovat a riskovat, a vše si prohlédnou z pohodlí domova.

Osobně nejsem z těch, kteří z nákazy šílí a nakupují celé palety mouky a droždí. Nicméně nechci podstupovat riziko zbytečně, a riskovat, že nakazím sebe či někoho z mé rodiny. To stejné bychom měli dělat všichni. Upravte tedy svůj postup tak, aby na prohlídku chodili jen lidé s velkou pravděpodobností, že si byt opravdu pronajmou. Odpadne tak zcela zbytečné cestování.

Prvním krokem, když vám přijde poptávka, je efektivní získání a předání informací po telefonu.

Pokuste zjistit o zájemci co nejvíce relevantních informací. Od kdy by chtěli bydlet, kolik lidí tam bude, na jak dlouho si bydlení představují, a proč se vlastně stěhují, .... Prostě vše na čem Vám jako majiteli záleží. Toto doporučuji dělat i v normální době bez karantény, nyní to však dělejte opravdu pečlivě. 

Takové "skórování" zájemce a zároveň předání všech důležitých informací o bytě zaručí, že se množství prohlídek na místě sníží, a přesto nepřijdete o vážné zájemce. Totiž že klient považuje cenu bytu za příliš vysokou či to, že nechce byt v přízemí, snadno zjistíte i po telefonu.

Výborným nástrojem je také dotazník. Ten můžete poptávajícímu poslat buď před prvním telefonem, nebo až po něm. 

Pokud zájem na druhé straně stále trvá, můžete se sejít na místě. Anebo si ještě lépe ovědomte, že žijeme ve 21. století, které je plné technologických vychytávek, a jako první uspořádejte prohlídku virtuální. Můžete ji navíc mít připravenou dopředu (doporučuji), nebo se domluvit na nějaký termín a zavolat si například přes Skype přímo z pronajímaného bytu. Výhodou online hovoru je, že můžete ukázat detail, který zájemce zrovna zajímá, což u předpřipravené prohlídky nemůžete. 

Pak jsou tady také profesionálně zpracované 3D skeny, které zachytí opravdu vše a dokážou přenést zájemce rovnou do bytu ve virtuální realitě. Ukázka zde.

No a pokud i potom zájem trvá, tak se můžete domluvit na osobní návštěvě bytu. Tu bych rovnou i spojil buď s podpisem rezervace, nebo rovnou s podpisem nájemní smlouvy. Samozřejmě i toto se dnes již dá řešit elektronicky. Možná jsem v tomto staromódní, ale tady se raději už potkávám osobně. To už je ale samozřejmě na Vás.

Doufám, že se Vám můj článek líbil a pomohl Vám v této komplikované době. Pokud ano, budu rád za jeho sdílení. Také se nebráním Vašim dotazům, pište je sem do komentáře, na facebook  či rovnou do mailu: ladislav.jandacek@qara.cz

Pevné zdraví přeje

Ladislav Jandáček