Změna daně z nabytí a její dopad na ceny bytů

25.08.2016

Určitě Vás neminula novinka, že daň z nabytí nemovitosti bude muset nově platit kupující. Změna již prošla senátem, a nyní ji podepsal pan prezident. Mnoho prodávajících se tedy rozhodlo počkat, až změna vejde v platnost s tím, že ušetří krásná 4 %. Ovšem, tato představa je mylná. 

Nemůžete totiž nadále inzerovat nemovitost za původní cenu - kupující má pořád stejný balík peněz, který není nafukovací.

Úzce s tím souvisí i regulace ze strany ČNB, a s tím spojené změny v poskytování hypotečních úvěrů. Jen málo lidí zaregistrovalo, že od října 2016 budou banky poskytovat jen 95% odhadní ceny nemovitosti. Od března 2017 to bude dokonce jen 90 % odhadní ceny. Záměrně píši "odhadní" ceny, protože v současné době "přefouknutých" cen je nezřídka problém s odhadem skutečné ceny nemovitosti. Kupující sice je ochotný za danou cenu nemovitost koupit, ale pokud banka nevidí v nemovitosti odpovídající hodnotu, hypotéku zájemci nedá. A kupující, který nemá dostatek hotovosti v kapse, tak na kupní cenu jednoduše nedosáhne.


Mladí nemají hotovost!

V této situaci tedy bude hotovost klíčová. Dosud byly okamžité peníze potřeba jen na samém  začátku procesu, a to při rezervaci. I to se samozřejmě se to dalo vyřešit, pokud peníze chyběly, a to spotřebním či jiným úvěrem, ale stálo to také nějakou korunu navíc. 

Nově však bude kupující potřebovat peníze i na zaplacení zmíněné daně z nabytí. Ze zkušenosti z praxe s mými kolegy víme, že díky nízkým úrokům se nyní spousta lidí rozhodlo koupit vlastní bydlení, protože se jim nechce platit nájem. Mnohdy se jedná o mladé lidi po škole, a ti hotovost většinou nemají, na rezervaci si půjčují po známých, či vše řeší úvěrem. Teď tedy takovým lidem (a nejen jim) přibude daňová povinnost. A z toho tedy plyne, že budou nejspíš muset upravit i prodejní ceny.