Služby makléře a jejich přidaná hodnota

05.07.2016

Na trhu s nemovitostmi se již pohybuji nějaký ten pátek. Od samotného začátku jsem měl tedy možnost sledovat, jak velkou přidanou hodnotu přináší služby schopného realitního makléře, což je v ostrém kontrastu se špatně nastaveným realitním trhem v našem státě. Co je ale ta přidaná hodnota?

Sliby - chyby

Atarám se především o nemovitosti rezidenční, od jejich prodeje až po pronájem. Nedávno jsem proto jednal s majitelem bytu, kterému předchozí makléřka naslibovala úžasnou, leč nereálnou prodejní cenu. Byt si nafotila tak, jak byl - bez úprav, úklidu atp., a dala fotky obratem na web. Byt se prodával 3 měsíce, ale neprodal, a majitel navíc nedostal informace o průběhu. Prodej tedy ukončil. Po schůzce s majitelem v bytě jsme si tedy ujasnili tři zásadní věci:

 1. Majitel bydlí od prodávané nemovitosti 300 km daleko, a nemá tedy reálně možnost se prodeji naplno věnovat. 
 2. Byt je potřeba připravit na prodej, viz Home Staging, který provádíme.
 3. Získat cenu, za kterou byt nabízela původní makléřka, je v této době věc zcela nereálná. 

Důležitý je plán 

Po odsouhlasení marketingového plánu jsem byt začal připravovat k prodeji - zajistil jsem vystěhování starého majetku, vymalování bytu a lehkou opravu zdí. Díky Home Stagingu jsem byt dokonale připravil k focení. To proběhlo pod taktovkou profesionálního fotografa. Ne že bych neuměl vyfotit pár fotek na mobil, ale na rozdíl od předchozí makléřky vím, že fotky musí být skutečně kvalitní a lákavé, a sám bych to nezvládl.

S hotovou a vymazlenou prezentací bytu jsem poté oslovil klienty v dané lokalitě hledající nemovitost, a díky síti kolegů i klienty z naší sítě, a začal jsem organizovat prohlídky. Samozřejmě jsem naplno využil i možností internetu. 

Po celou dobu byl majitel o průběhu procesu informovaný, a mohl tedy relaxovat a v klidu plánovat, co s utrženými penězi podnikne.


Byt před úpravami pro focení

 A po úpravách - rozdíl je markantní!

Byt jsem úspěšně prodal již po druhém kole prohlídek, a to klientce kolegyně ze sítě. A zdůrazňuji, že bez nutnosti slevy. 

V průběhu procesu prodeje se vyskytlo několik komplikací, které by v normálním případě vyžadovaly přímou přítomnost majitele, což by bylo vzhledem k dojezdové vzdálenosti nepříjemnou komplikací. Díky důvěře a smluvnímu zastoupení jsem však vše mohl vyřídit za majitele, ke spokojenosti a úsměvu všech zúčastněných stran.

A jak to tedy bylo s tou přidanou hodnotou?

Kromě toho, že jsem byt úspěšně prodal, jsem také nabídl:

 • Bezpečí
  Vše bylo dle platných zákonů a náležitě smluvně ošetřeno.
 • Úsporu času a peněz klienta
  Majitel nemusel hned několikrát absolvovat 300 km dlouhou cestu kvůli přípravě bytu, prohlídkám, řešením drobných komplikací, vyřizování smlouv, vystěhování sklepa, ...
 • Výbornou přípravu nemovitosti 
 • Reálná doporučení a propracovanou strategii prodeje
 • Užitečné dovednosti a know-how
 • Celou dobu jsem byl na straně majitele a hájil jen a pouze jeho zájmy

A zpětná vazba majitele?

"S jeho službami jsem byl po celou dobu maximálně spokojen a proto ho doporučuji."

Celou recenzi pak naleznete zde (byt 1+1 Elišky Přemyslovny).

Výsledek?

Spokojený prodávající, spokojená kupující a dobře odvedená služba. 

Má však stejnou přidanou hodnotu a výsledky jakýkoli makléř z jakékoli sítě? Když odpřísáhne modré z nebe, sám si udělá fotky a čeká? Určitě ne...

Pokud budete v budoucnu řešit prodej, pronájem, nebo koupi, zkuste zvážit, jakou přidanou hodnotu vám člověk poskytující službu může nabídnout. Myslím, že se vyplatí volit rozumě, neprodáváte přeci rohlíky!

Děkuji za Váš čas strávený nad tímto článkem!

Ladislav Jandáček